Vydařený výlet kosteleckých turistů s našimi přáteli z PTTK Zabkowice

V sobotu 6.září 2014 v 7 hodin ráno vyjížděl autobus s účastníky zájezdu, který pořádal KČT Červený Kostelec. Cílem cesty bylo naše polské partnerské město Zabokwice, kde nás již čekali naši přátelé z PTTK Zabkowice.

Po vřelém přivítání jsme všichni společně vyrazily pěkně pěšky na cestu, která nás po 5 km zavedla do vsi Zwrocona. Tam nás nejprve u tvrze a po té u tamního kostelíku seznámil náš průvodce Jurek Organisciak s historií Zwrocene, která se datuje od roku 1126. Dále jsme šli cestou necestou další kilometry do Szklar, kde byla naše další zastávka, na kterou jsme se všichni těšili. 

Ve Szklarech jsme totiž měli vyjednanou prohlídku důlní štoly Robert. Každý vyfasoval přilbu, baterku a již jsme vyrazili s důlním průvodcem do štol, které mají celkovou délku více než 120 km, takže ztratit se tam by nebylo nic příjemného. Při prohlídce jsme si mohli prohlédnout žíly niklové rudy a různé druhy polodrahokamů, které se v dole Robert těžily. 

Ze Szklár jsme se autobusem našich přátel z PTTK přepravili ke knížecímu kamenu, kde jsme si vyslechli jeho historii. Pak jsme opět pěšky došli do Sulislawic, kde pro nás bylo připraveno perfektní pohoštění, které podpořilo již tak výbornou náladu a spokojenost, jak mimo jiné vyjádřil pan Petrák ze SNK - Spoluobčané, který byl jedním z účastníků zájezdu. 

Následovala cesta zpět do Zabkowic, prohlídka kláštera, obnoveného městského parku, nástup do autobusu a cesta domů. 

No a příště můžete s námi jet i vy. Stačí jen sledovat skříňku KČT na autobusovém nádraží v Červeném Kostelci, kde se dozvíte všechno o našich akcích, které pro všechny zájemce připravujeme.

Otto Ressl, předseda KČT ČK