Cestou Jakuba Haliny

Dálkový pochod Červený Kostelec - Sněžka

Přijďte si vyzkoušet jeden z nejstarších dálkových pochodů v naší republice, stále se těšící pozornosti milovníků přírody v oblasti podhůří Krkonoš a našich nejvyšších hor.

Pochod vás provede krásným prostředím naší Podkrkonošské oblasti, zároveň si však také užijete vysokohorskou turistiku v Krkonoších. Takže je nejvyšší čas si vyčistit pohorky, připravit batohy, zkontrolovat zásoby a vyrazit...

Upozornění: Klub turistů Červený Kostelec se vzhledem k situaci (Pandemie 2020 - koronaviru Covid-19), která nedovoluje zajistit na patřičné úrovni jubilejní ročníky dálkového pochodu Hadařská pětadvacítka a Cestou Jakuba Haliny Červený Kostelec – Sněžka, rozhodl tyto akce přeložit na rok 2021. Děkujeme za pochopení a těšíme se na všechny milovníky turistiky 24.dubna 2021 na 45.ročníku Hadařské 25 a 26.června 2021 na 50.ročníku Červený Kostelec – Sněžka.

Červený Kostelec – Sněžka (Cestou Jakuba Haliny), jeden z nejstarších dálkových pochodů v celé České republice, pořádáme jej letos již po padesáté (máme tedy krásné kulaté výročí konání akce).

Trasa 56 km má letos start 26.června 2021 od 4:30 do 6:30 hodin u sokolovny v Červeném Kostelci.

Termín a start pochodu:

Sobota 26.06.2021 (50. ročník pochodu)

start pěší trasy 56 km - u Sokolovny v Červeném Kostelci od 4:30 - 6:30 hodin

start pěší trasy 18, 25 a 35 km Svoboda nad Úpou, náměstí, Restaurace Měšťanský dům, od 8:00 -10:00 hodin

Cíl pochodu:

na Sněžce v Krkonoších

Nastavené délky tras:

Základní trasa pochodu 56 km se startem v Červeném Kostelci

Kratší trasy pochodu se startem ze Svobody nad Úpou: 18, 25, 35 a 56 km

Informace o startovném: bude lidové, informace na místě

Popis trasy dálkového pochodu

Trasy 18 a 25 km - Sněžka

Ze startu od Měšťanského domu půjdeme neznačenou cestou k silnici na Pec a po levém chodníku dojdeme k první křižovatce silnic. Tady odbočíme doleva a dojdeme před restauraci PROM. Napravo jsou ve svahu kamenné schody, po nich vystoupáme na cestu, kde je zelená tur. značka. Po zelené dojdeme k Modrokamenné boudě. Od rozcestí u Modrokamenné boudy pokračujeme po žluté k rozcestí Nad Modrými kameny. Tady odbočíme doleva a po zelené dojdeme přes Velké Pardubické boudy k rozcestí Nad Pardubickými boudami. Tady odbočíme vpravo a po zelené pokračujeme na Václavák. Na rozcestí Václavák odbočíme vpravo na červenou a jdeme přes rozcestí Pod Kolínskou boudou ke Kolínské boudě a pokračujeme dál po červené na Pražskou boudu. Na rozcestí u Pražské boudy odbočíme doleva a mírně z kopce pokračujeme po červené přes Hrnčířské boudy k rozcestí Pod Lesní boudou. Po červené budeme pokračovat rovně k Lesní boudě, dál půjdeme k Lyžařské boudě, červená pokračuje přes Liščí louku na Liščí horu a dál, až dojdeme k Chalupě na Rozcestí. Tady odbočíme vpravo a po červené pokračujeme na Výrovku.

Zde je cíl trasy 18 km. Po obdržení diplomu se z Výrovky vracíme po zelené přes Rychtrovy boudy a dál po asfaltové cestě přes Velkou Pláň do Pece.

Pokračování trasy 25 km: Od Výrovky stoupáme po červené ke kapličce s Památníkem obětem hor, od kapličky scházíme okolo Rennerova kříže k Luční boudě. Tady červená končí, kousek cesty pokračujeme okolo Luční boudy po modré k rozcestí se žlutou. Pokračujeme po žluté (Jantarová stezka) k hranicím s Polskem, přejdeme hranice a dojdeme k rozcestí s červenou (Rownia pod Sniežka). Tady odbočíme vpravo a po červené (okolo Spálené strážnice) dojdeme ke Slezskému domu. Od Slezského domu pokračujeme po červené strmým výstupem na vrchol Sněžky, kde je cíl trasy 25km v restauraci horní stanice lanovky. Po obdržení diplomu se ze Sněžky vracíme lanovkou do Pece, nebo zpátky po červené na Slezský dům a pak po modré Obřím dolem do Pece pod Sněžkou.

Upozornění! - Pokud nedojdete na Výrovku nejdéle v 15 hodin, není šance stihnout poslední lanovku v 18 hodin, kterou také odjedou pořadatelé ze Sněžky.

Kontakt na pořadatele v případě ukončení pochodu před cílem: +420 605 166 337, nebo +420 605 487 751.

SOS – Horská služba nonstop: +420 1210.

Trasa 35 km - Sněžka

Ze startu od Měšťanského domu půjdeme doleva k Infocentru, kde je křižovatka ulic a červená tur. značka. Tady odbočíme vlevo a po červené (ul.5.května) dojdeme k rozcestovníku u Pošty. U rozcestovníku odbočíme vpravo na žlutou a jdeme okolo kostela, pokračujeme okolo kapličky P.Marie na Janskou horu, dojdeme k rozcestí Pod Janskou horou, pokračujeme po žluté vlevo na Hladíkovu výšinu, dále na Zlatou vyhlídku, procházíme okolo areálu Stezky korunami stromů, projdeme parkoviště pod Hoffmannovou boudou a na silnici odbočíme vlevo, po žluté pokračujeme k penzionu Smrčina. Tady odbočíme po žluté vpravo a stoupáme k rozcestí Nad Hoffmannovou boudou. Z rozcestí pokračujeme po modré vlevo k rozcestí U Zrcadlových bud, dál po modré jdeme k Vendlovce, od rozcestí Vendlovka jdeme po modré, až dojdeme k rozcestí Luční svážnice. Tady odbočíme vpravo a po modré dojdeme k rozcestí Pod Kolínskou boudou. Odbočíme vlevo na červenou a dojdeme ke Kolínské boudě a pokračujeme dál po červené na Pražskou boudu. Na rozcestí u Pražské boudy odbočíme doleva a mírně z kopce pokračujeme po červené přes Hrnčířské boudy k rozcestí Pod Lesní boudou. Zde odbočíme vlevo na zelenou a dojdeme k tur. sezení Černý potok. Zelená pokračuje doprava po asfaltové cestě a pak stoupáním lesem a vyjdeme u Dvorské boudy. Obejdeme Dvorskou a za ní cesta pokračuje vpravo po červené k Chalupě na Rozcestí. Tady odbočíme vpravo a po červené pokračujeme na Výrovku. Od Výrovky stoupáme po červené ke kapličce s Památníkem obětem hor, od kapličky scházíme okolo Rennerova kříže k Luční boudě. Tady červená končí, kousek cesty pokračujeme okolo Luční boudy po modré k rozcestí se žlutou. Pokračujeme po žluté (Jantarová stezka) k hranicím s Polskem, přejdeme hranice a dojdeme k rozcestí s červenou (Rownia pod Sniežka). Tady odbočíme vpravo a po červené (okolo Spálené strážnice) dojdeme ke Slezskému domu. Od Slezského domu pokračujeme po červené strmým výstupem na vrchol Sněžky, kde je cíl trasy 35km v restauraci horní stanice lanovky. Po obdržení diplomu se ze Sněžky vracíme lanovkou do Pece, nebo zpátky po červené na Slezský dům a pak po modré Obřím dolem do Pece pod Sněžkou.

Upozornění! Pokud nedojdete na Výrovku nejdéle v 15 hodin, není šance stihnout poslední lanovku v 18 hodin, kterou také odjedou pořadatelé ze Sněžky.

Kontakt na pořadatele v případě ukončení pochodu před cílem: +420 605 166 337, nebo +420 605 487 751.

SOS – Horská služba nonstop: +420 1210.

Trasa 56 km - Sněžka

Od sokolovny půjdeme vlevo po modré k rozcestí v Lipkách. Po zelené pokračujeme vlevo přes rozcestovník Lhota za Č.K. do Rtyně v P. ke hřbitovu a stále po zelené jdeme až do Úpice. Zelená pokračuje přes silnici vlevo, vede okolo školy. Za školou odbočíme na červenou doleva a po červené dojdeme na náměstí T.G.Masaryka. Za kostelem se napojíme na zelenou (Máchova stezka) a po ní dojdeme přes Suchovršice, Rubínovice a Starý Rokytník až do Trutnova. V Trutnově po nábřeží pokračujeme k autobusovému nádraží. Od A.N. jdeme Horskou ulicí do Horního Starého Města. Dojdeme až na odbočku vlevo do ulice Mladobucká a pokračujeme přes Kalnou Vodu do Mladých Buků, přejdeme silnici od Rudníku a rovně jdeme do Svobody n. Úpou, kde dojdeme k Měšťanskému domu. Tam je občerstvení. Pokračujeme k silnici na Pec, na křižovatce odbočíme vlevo na Janské Lázně a dojdeme před restauraci PROM. Napravo jsou ve svahu kamenné schody, po nich vystoupáme na cestu, se zelenou tur. značkou. Po zelené jdeme k Modrokamenné boudě. Od rozcestí pokračujeme po žluté k rozcestí Nad Modrými kameny. Odbočíme doleva a po zelené dojdeme až k rozcestí Nad Pardubickými boudami. Odbočíme vpravo a po zelené jdeme na Václavák. Na rozcestí Václavák odbočíme vpravo na červenou a jdeme přes rozcestí Pod Kolínskou boudou ke Kolínské boudě a pokračujeme dál na Pražskou boudu. U Pražské boudy odbočíme doleva a jdeme stále po červené přes Hrnčířské boudy k rozcestí Pod Lesní boudou. Po červené půjdeme rovně k Lesní boudě, dál k Lyžařské boudě a dál, až dojdeme k Chalupě na Rozcestí. Po červené pokračujeme na Výrovku. Od Výrovky jdeme k Luční boudě. Pokračujeme okolo Luční boudy po modré k rozcestí se žlutou. Pak jdeme po žluté (Jantarová stezka) k hranicím s Polskem, přejdeme hranice a dojdeme k rozcestí s červenou (Rownia pod Sniežka). Tady odbočíme vpravo a po červené (okolo Spálené strážnice) dojdeme ke Slezskému domu. Od Slezského domu pokračujeme po červené strmým výstupem na vrchol Sněžky, kde je cíl trasy 56 km v restauraci horní stanice lanovky. Po obdržení diplomu se ze Sněžky vracíme lanovkou do Pece, nebo zpátky po červené na Slezský dům a pak po modré Obřím dolem do Pece pod Sněžkou.

Upozornění! Pokud nedojdete na Výrovku nejdéle v 15 hodin, není šance stihnout poslední lanovku v 18 hodin, kterou také odjedou pořadatelé ze Sněžky.

Kontakt na pořadatele v případě ukončení pochodu před cílem: +420 605 166 337, nebo +420 605 487 751.

SOS – Horská služba nonstop: +420 1210.

Informace o startovném:

bude lidové, informace na místě

Další informace: V případě extrémně nepříznivého počasí na Sněžce (vichřice) může pořadatel přesunout cíl na Růžohorky. Předčasné ukončení pochodu je povinností nahlásit.

Kontakty na pořadatele

Otto Ressl, tel.: 605166337, e-mail: oressl@seznam.cz, M. Burdychových 495, 54941 Červený Kostelec