Cestou Jakuba Haliny

Dálkový pochod Červený Kostelec - Sněžka (53. ročník)

Přijďte si vyzkoušet jeden z nejstarších dálkových pochodů v naší republice, stále se těšící pozornosti milovníků přírody v oblasti podhůří Krkonoš a našich nejvyšších hor.

Pochod vás provede krásným prostředím naší Podkrkonošské oblasti, zároveň si však také užijete vysokohorskou turistiku v Krkonoších. Takže je nejvyšší čas si vyčistit pohorky, připravit batohy, zkontrolovat zásoby a vyrazit...

Červený Kostelec – Sněžka (Cestou Jakuba Haliny), jeden z nejstarších dálkových pochodů v celé České republice, pořádáme jej letos již po padesáté (máme tedy krásné kulaté výročí konání akce). 

Trasa 56 km má letos start 22.června 2024 (53. ročník) od 4:30 do 6:30 hodin u sokolovny v Červeném Kostelci. 

Termín a start pochodu: 

Sobota 22.06.2024 (53. ročník pochodu)

start pěší trasy 56 km - u Sokolovny v Červeném Kostelci od 4:30  - 6:30 hodin

start pěší trasy 18, 25 a 35 km Svoboda nad Úpou, Restaurace U Jakuba (nedaleko nádraží), od 8:00 -10:00 hodin

Cíl pochodu:

na Sněžce v Krkonoších

Nastavené délky tras:

Základní trasa pochodu 56 km se startem v Červeném Kostelci

Kratší trasy pochodu se startem ze Svobody nad Úpou: 18, 25, 35 a 56 km

Informace o startovném: bude lidové, informace na místě

Trošku z historie i současnosti....

Kdo byl původcem myšlenky uspořádat pěší tůru z Červeného Kostelce na Sněžku, to se přesně neví. Jisté však je, že v Kovotexu byla skupinka kamarádů ze které tento nápad vyšel na svět počátkem roku 1971. Snad to byl ing. Brázda, Vašek Zhouf, Miloš Coufal, František Špelda nebo Láďa Červený. Nevíme ani také kdo navrhl tento pochod pojmenovat podle postavy z povídky Boženy Němcové Chudí lidé pochodem Jakuba Haliny, který jak píše spisovatelka ,,peníze a písemnosti do hor nosil kam pošta nevedla.“

Jisté ale je, že v sobotu 15.května 1971 ve čtyři hodiny ráno vyrazilo z náměstí 132 účastníků prvního pochodu Červený Kostelec – Sněžka, Cestou Jakuba Haliny 56km. Byla tak založena tradice, na kterou se sjížděli pochodníci z celé republiky. Obliba našeho pochodu rostla, 8.ročník přivítal dokonce 503 účastníků. Počátkem devadesátých let minulého století nastal, možná z pohodlnosti, útlum v účasti, nebo těch 56km bylo pro mnohé asi opravdu hodně. Rozšířili jsme tedy nabídku tras se startem ve Svobodě nad Úpou, kde si můžete vybrat pouze 18, 25 nebo 35km. Při tomto malém ohlédnutí za historií naší Sněžky vzpomeňme na ty, bez kterých si tuto akci nedovedeme představit. Kromě již v úvodu jmenovaných, to je jistě rodina Balíčkova, Jarda Máslo, Emil Kačer, Karlička Dusilová, Vašek Bařtipán, Ota Jiroušek, Dagmar Brázdová st. a mnoho dalších.

Teď však k letošnímu jubilejnímu 50.ročníku v sobotu 26.června. Start na 56km je od 4:30 do 6:30 v sokolovně Červený Kostelec. Po zaplacení startovného dostaneme mapu a můžeme se vydat na cestu. Trasa nás povede do Rtyně, Zálesí, Úpice, Suchovršic a dál přes Starý Rokytník do Trutnova. Pokračovat budeme do Svobody nad Úpou, kde u restaurace Měšťanský dům dostaneme na kontrole občerstvení. Dále nás cesta povede k Modrokamenné boudě a přes Velké Pardubické boudy pokračujeme na Václavák. Dál nás čeká Kolínská bouda, Pražská bouda a přes Hrnčířské boudy jdeme k Lyžařské boudě a dál na Liščí horu a k Chalupě na Rozcestí. To už máme před sebou Výrovku, Památník obětem hor a Luční boudu, odkud se vydáme Jantarovou stezkou k cíli pochodu na Sněžce, kde v bistru na Lanovce dostaneme diplom a s pocitem dobře prožitého dne se vydáme pěšky nebo lanovkou do Pece. Kdo se necítí na 56km, ten si ráno vyjede vlakem nebo autem do Svobody nad Úpou. U restaurace Měšťanský dům bude start na trasy 18, 25 a 35km. Po zaplacení startovného obdrží každý mapu s popisem, dostane řádné občerstvení a může vyrazit na cestu. Trasy 18 a 25 jsou ze Svobody stejné s trasou 56km. Trasa 18 km má cíl s diplomem na Výrovce. Trasa 35 km vede ze Svobody na Janskou horu, Zlatou vyhlídku, nad Hoffmanovy boudy. Pokračujeme dál k Zrcadlovým boudám, k Vendlovce a dál pod Kolínskou boudu. Od Kolínské boudy jdeme jako trasa 56km.

Informace o startovném: 

bude lidové, informace na místě

Další informace: V případě extrémně nepříznivého počasí na Sněžce (vichřice) může pořadatel přesunout cíl na Růžohorky. Předčasné ukončení pochodu je povinností nahlásit.

Kontakty na pořadatele

Otto Ressl, tel.: 605166337, e-mail: oressl@seznam.cz, M. Burdychových 495, 54941 Červený Kostelec