Co plánujeme na rok 2020 a začátek roku 2021 - na co se můžete těšit?

Oblíbené dálkové pochody na rok 2020 jsou již připraveny...

Upozornění: Klub turistů Červený Kostelec se vzhledem k situaci (Pandemie 2020 - koronaviru Covid-19), která nedovoluje zajistit na patřičné úrovni jubilejní ročníky dálkového pochodu Hadařská pětadvacítka a Cestou Jakuba Haliny Červený Kostelec – Sněžka, rozhodl tyto akce přeložit na rok 2021. Děkujeme za pochopení a těšíme se na všechny milovníky turistiky 24.dubna 2021 na 45.ročníku Hadařské 25 a 26.června 2021 na 50.ročníku Červený Kostelec – Sněžka.

Nejprve bych Vás rádi seznámili se třemi akcemi KT Červený Kostelec, které jsou uvedeny v celorepublikovém a oblastním kalendáři KČT pro r. 2020. Všechny naše akce jsou pořádány s podporou Města Červený Kostelec.

Jako 1. akce bude Hadařská „25“, která letos slaví 45. ročník – datum konání - sobota 25. 4. 2020. Na tento pochod jsou pozváni přátelé z PTTK ze Zoubkovic. Náš KT pro ně zajistí průvodce po trase, kterou budou absolvovat.

Druhou akcí bude Cestou Jakuba Haliny – pochod Č. Kostelec – Sněžka, která letos slaví 50. ročník. Datum konání - sobota 20. 6. 2020. Také této akce se zúčastní přátelé z PTTK Zoubkovice. Třetí akcí bude Červenokostelecká „100“ – datum konání - pátek 10. a sobota 11. 7. 2020.

Dále to je akce, uvedená pouze v kalendáři turistických akcí KČT Královéhradecké oblasti: Novoroční výstup na Žaltman – hvězdicově – termín konání 1. 1. 2020. Tato akce již proběhla a každý účastník obdržel účastnickou kartu.


Z dalších plánovaných akcí KT Č. Kostelec:

První vícedenní akci plánujeme s názvem: Neznámé Zlaté hory s termínem od 21. 5. do 24. 5. 2020, tj. čtvrtek – neděle, ve spolupráci s přáteli z polského PTTK Zoubkovice, kteří pro nás připraví zajímavý program.

Druhou vícedenní akci plánujeme do Frýdlantu. Termín od 10. 6. do 13. 6. 2020. Ubytování bude zajištěno v chatkách tenisového areálu ve Frýdlantu s polopenzí. Na tyto vícedenní akce přijímá přihlášky p. Ressl, který sdělí podrobnosti.

Plánujeme také jednodenní výlet do polských Sovích hor s termínem 10. května 2020 – neděle. Dále plánujeme jednodenní výlet do polských Zoubkovic a to na 5. září 2020, kdy se koná pouť Zoubkovice - Bardo (Varta) se zastávkou na občerstvení v Potworově a s návštěvou mše svaté v kostele v Bardu. Na všechny výlety do Polska se pojede našim autobusem. Přihlášky p. Ressl.

Velká společná akce s polskými přáteli z PTTK Zoubkovice nás čeká od 20. do 23. srpna 2020, kdy se v Kostelci koná Mezinárodní folklórní festival. Kromě návštěvy festivalu připravujeme pro polské turisty na každý den zajímavý program. V pátek 21. 8. s nimi zajedeme do Nového Hrádku, kde navštívíme zříceninu hradu Frymburk, poté půjdeme přes Doly a Holubí palouk údolím říčky Olešenky až do Pekla. Po prohlídce okolí a občerstvení v Bartoňově útulně budeme pokračovat podél řeky Metuje do Nového Města n. M., kde na nás bude čekat autobus a ten nás odveze zpět do Kostelce. Večer ve Vodnické restauraci bude country kapela hrát k tanci a poslechu. V sobotu bude dopoledne mše a odpoledne program festivalu. V neděli po průvodu zajedeme s polskými turisty na Dobrošov, kde se projdeme po okolí Jiráskovy chaty, zdatnější si vyjdou na rozhlednu, projdeme část NS Kolem pevností - Zelený a Můstek. Po té polští turisté odjedou domů.

A v průběhu celého roku s ohledem na počasí uskutečníme několik celodenních putování a výletů vlakem, nebo autobusem za zajímavostmi a krásami přírody v Čechách , jako např.:

Pěší výlet z Heřmánkovic u Broumova přes Javoří Hory na Ruprechtický Špičák a přes Vižňov do Meziměstí – termín konání a spojení vlakem a autobusem bude uvedeno ve skříňce KT na autobusáku. Celkem pěšky asi 15km.

Dále by to byl celodenní výlet na Kunětickou horu, – celkem pěšky asi 10km.

Plánujeme uskutečnit několik celodenních výletů do východních a středních Krkonoš. Bude uvedeno ve skříňce KT, včetně termínů a upřesnění místa a dopravy.

Plánujeme celodenní výlet do jarní Prahy, s prohlídkou Vyšehradu a dalších pamětihodností. Termín konání a přihlášení bude vyhlášen ve skříňce KT. Plánujeme jednodenní výlet autobusem do Velkých Losin s exkurzí v elektrárně Dlouhé Stráně. Zde bude termín přihlášení vyhlášen dříve s ohledem na objednání počtu účastníků exkurze.

A co dál?

KT Červený Kostelec zahájí letošní sezonu dálkových pochodů účastí na hvězdicovém výšlapu na Žaltman v sobotu 11. 4. 2020 pod názvem Bílá u Bílého. Bude oznámeno ve skříňce KT.

KT Červený Kostelec se zúčastní výšlapu na Dobrošov. Pořádá KČT Náchod v sobotu 18. 4. 2020 pod názvem Okolo pevnosti Dobrošov. Bude oznámeno ve skříňce KT.

KT Červený Kostelec se zúčastní Šmajdu Novoměstskem – termín konání - sobota 2. 5. 2020. Pořádá KČT Nové Město nad Metují – bude oznámeno včas ve skříňce KT.

KT Červený Kostelec se letos nezúčastní pochodu Po stopách bojů r. 1866, který pořádá Sokol Starkoč v sobotu 20. 6. 2020. Tato akce koliduje s naší Cestou Jakuba Haliny na Sněžku, pořádané k 200. výročí narození B. Němcové, která o Jakubu Halinovi psala v románu Chudí lidé. Tento román spisovatelka napsala po pobytu zde v Kostelci. Proto zveme všechny turisty na start u Měšťanského domu ve Svobodě nad Úpou, kde si projdeme společně nejkratší trasu s cílem na Výrovce. Zdatnější mohou dojít až na Sněžku.

Dále plánujeme na sobotu 26. 9. 2020 se zúčastnit setkání turistů na Dobrošově se zastávkou na oběd ve Vatikánu a pěšky přes Kramolnu a Trubějovskými lesy domů. Tradiční Svatomartinskou husu ve Vatikánu si 11. 11. 2020 také nenecháme ujít.

V průběhu tohoto roku i v r. 2021 plánujeme uskutečnit každý čtvrtek vycházku s odchodem ve 13 hodin z autobusového nádraží po okolí Kostelce a pokud bude plánován celodenní, nebo půldenní výlet do vzdálenějšího místa, bude oznámeno ve skříňce KT na autobusáku. Ten, kdo poskytl e-mailovou adresu, bude informován písemně.

A již tradičně koncem roku po I. adventu navštívíme Prahu s ochutnávkou svařáku a klobás na Náměstí Míru u vánočního stromku, s prohlídkou předvánoční Prahy. Plánujeme také opět navštívit zajímavou vánoční výstavu v okolí Kostelce (Hronov, Úpice). Rok 2020 zakončíme tradiční turistickou vycházkou na Silvestra 31. 12. po okolí Kostelce a rozloučením se s rokem 2020 U Jakuba.

Rok 2021 zahájíme Novoročním výstupem na Žaltman – hvězdicově a hned první sobotu po Novém roce se zúčastníme setkání turistů na Vízmburku procházkou přes Krákorku s opékáním buřtů na hradě .